Dansk føring i Italien

Dansk føring i Italien

Italian Open har været god ved danskerne gennem årene. Thorbjørn Olesen vandt det åbne italienske mesterskab i 2018, mens Nicolai Højgaard løftede det snart 100 år gamle trofæ i 2021. Søndag skal der måske indgraveres Sebastian Friedrichsens navn på sølvpokalen.

Den unge The Scandinavian-spiller deler førstepladsen i Italian med tre andre spillere. Antoine Rozner fra Frankrig, Marcel Siem fra Tyskland og Shubhankar Sharma fra Indien.

Rozner leverede dagens laveste runde i 62 slag, og avancerede fra cutgrænsen til førstepladsen, mens Friedrichsen med en afsluttende birdie noterede en runde i 68 slag, tre under par, og dermed kom med på den delte førsteplads. I morgen spiller danskeren i næstsidste to-bold med Sharma.

Sebastian Friedrichsen har haft svært ved at sætte fire gode runder sammen i sin første sæson på DP World Tour, og 19. pladsen i Abu Dhabi er hans bedste resultat. Derfor har han brug for en topplacering, og gerne en sejr, for at rykke frem på Race to Dubai, og få lidt ro i forhold til den kommende sæson.

Italian Open er en af de mange turneringer, der gælder som kvalifikation til The Open, og de bedste, der ikke i forvejen er kvalificeret, får en plads i næste måneds major. Blandt de fire i front er Siem og Sharma allerede inde i The Open.

Related posts

X