De europæiske Solheim Cup-kvinder holder akkurat liv i drømmen om at beholde trofæet efter en lørdag, hvor det endte med fire sejre til hviert hold. Både foursomes og bestball-matcherne blev delt med to sejre til hver, så Europa er stadig bagud med fire point.
Emily Pedersen spillede, ligesom i 2023, alle matcher, så når søndagens single er spillet, så har hun igen vaæret på banen i alle fem sessioner. Pedersen var sammen med spanske Carlota Ciganda hele lørdagen, og de to var først på banen lørdag. Oppe mod Nelly Korda og Allisen Corpuz skulle der noget ekstraordinært til for at vinde. Det leverede europæerne også på de første ni huller. De førte med to huller, men amerikanerne udlignede matchen på hul 13, og kom foran på hul 14, men matchen var lige igen efter hul 15.
På Hul 17 var amerikanerne tæt på i to slag, mens Emily Pedersens approach gav Ciganda et putt på omkring ti meter. Spanieren gik aggressivt efter sin birdie, og slog bolden et par meter forbi, og da Pedersen ikke kunne få returputtet i vandt USA hullet, og matchen et hul senere.
Det var nok den bedste mulighed Europa havde for at vinde yderligere en match lørdag. De sene Fourball-matcher havde tidligt en klar vinder i USA, inden Pederdsen og Ciganda fik vundet match 3. De var ellers tidligt bagud, og kom for første gang foran på hul 13. Emily Pedersens birdie på hul 15 sendte dem 2up, og matchen blev lukket på hul 17.
De to englændere Hull og Hall vandt dagens sidste match, så USA fører 10-6 inden singlerne. Her skal Emily Pedersen ud i anden match mod Megan Khan.