Der blæser nye vinde over en lille, nordjysk golfklub. Placeret helt ud til Kattegat og Limfjorden er der nemlig kommet god vind i sejlene for Hals Golf Klub – som ikke længere vil kendes ved det navn.
Ved klubbens generalforsamling den 21. marts blev det besluttet, at den fremover går under navnet Hals Seaside Golf. 99 fremmødte stemte for forslaget, mens 14 stemte imod og fem blankt.
Dertil kunne den nordjyske klub glæde sig over et godt 2023-regnskab, som bød på et overskud på 267.000 kroner mod det budgetterede på 57.000 kroner. Det skyldes flere nye tiltag. Et vellykket initiativ har blandt andet været klubbens satsning på ungseniorområdet, som nu er sat til aldersgruppen 19-39 år. Der er sket et øget medlemstal i den gruppe med 55 nytilkomne, og det har været med til at sænke gennemsnitsalderen i klubben med fem år.
Foruden navneændringen har de tre sløjfer fået navnene Limfjorden, Kattegat og Vejdybet.