Helligkilde alene i front på Wentworth

Helligkilde alene i front på Wentworth

Spillernes eget mesterskab og den klart største turnering på DP World Tour spilles i denne uge på Wentworth i udkanten af London, og i selskab med alle tourens profiler inklusive alle 12 kommende europæiske Ryder Cup-spillere er det en dansker, der fører.

Marcus Helligkilde leverede torsdag en af sine allerbedste runder på DP World Tour og er alene i front af BMW PGA Championship.

Helligkilde missede cuttet i sin debut i tourens flagskibsturnering, men denne gang fik han en nærmest perfekt start på turneringen. Hele ti birdies noterede Smørum-spilleren, så de to bogeys kunne ikke ødelægge smilet hos danskeren. Hans runde i 64 er to slag bedre end skotske Richie Ramsay og tre slag bedre end en større gruppe med blandt andre Matt Fitzpatrick.

Helligkilde er nummer 50 på Race to Dubai, så han skal ikke bekymre sig om kortet til DP World Tour i 2024. Han kigger derimod frem mod sæsonfinalen i Dubai i november. Her kommer de 50 bedste på årets rangliste med, så udover at spille for sejren i denne uge, så er der så mange point at spille om i denne uge, at pladsen i Dubai kan sikres.

Det er 21 år siden, at Anders Hansen blev den første danske vinder af Volvo PGA Championship, som turneringen hed dengang, og Hansen gentog den sejr fem år senere. Han er den hidtil eneste danske vinder af den prestigefyldte turnering, men Helligkilde er altså godt på vej til måske at blive den anden dansker, der vinder.

De øvrige danskere er noget tilbage på leaderboardet. Thorbjørn Olesen er nummer 44, og det samme er Søren Kjeldsen, der sidste år sluttede på en delt femteplads.

Related posts

X