Højgaard i førerbold på PGA Tour

Højgaard i førerbold på PGA Tour

Søndag kan blive historisk for dansk golf, hvis det lykkes for Rasmus Højgaard at vinde WM Phoenix Open på PGA Tour, og derved blive den første danske vinder på den amerikanske tour.

Rasmus Højgaard er efter lørdagens runde på andenpladsen, og skal søndag spille førerbold med Thomas Detry fra Belgien og Daniel Berger fra USA. Berger og Højgaard er sammen med Jordan Spieth oh Michael Kim fem slag efter Detry, så der kræves en lav runde søndag for at fange belgieren.

Rasmus Højgaard spillede 17 fejlfri huller lørdag. Han havde allerede på de første to huller gode birdiemuligheder, men måtte nøjes med par. Hul 3 gav dagens første birdie, og dem fulgte han op med yderligere birdies på hul 5 og 6. Det er to vanskelige par-4-huller, og med den start var danskeren oppe på andenpladsen. Den placering fik han alene efter birdie på hul 10 og eagle på hul 13. Rasmus Højgaard slog lutter gode slag, og var blot to slag efter Detry med fire huller igen.

Hul 15 blev dyrt for Højgaard. Par-5 hullet havde tidligere på dagen givet birdie til Nicolai Højgaard, men Rasmus slog dagens eneste drive, der ikke fandt fairway. Bolden endte i stedet i vandet, og det samme gjorde hans tredjeslag mod green. Han slap afsted med en dobbeltbogey og faldt fra anden- til femtepladsen. (Artiklen fortsætter under videoen)

Men efter par på hul 16 lukkede Rasmus Højgaard med birdies på både hul 17 og 18, og skal derfor spille førerbold søndag. WM Phoenix Open er hans blot anden turnering som medlem af PGA Tour. I sidste uge sluttede på en delt 22. plads på Pebble Beach,

Nicolai Højgaard er nummer 29 inden de sidste 18 huller søndag.

Finalerunden kan følges på Max og Eurosport 2 fra kl. 19.00.

Related posts

X