Der blev lagt et dansk lod i vinderpuljen ved Austrian Alpine Open, da Jeff Winther lørdag viste storform på Gut Altentann-banen nær Salzburg.
Otte birdies hentede han på en bogeyfri runde, hvor han endda havde flere chancer for at skyde endnu lavere. Danskeren ramte mange fairways og kom sikkert rundt på banen. Men én detalje gjorde en stor forskel, da Winther spillede sig ind på en tredjeplads.
– Jeg fandt en gammel putter, og den fungerer bare. Det er jeg meget tilfreds med, fortæller Jeff Winther til DP World Tour.
Jeff Winther hasn’t made a Top 20 all season but this week he chose to put an old putter in the bag…
He’s currently second with one round to go and went bogey-free in Round Three #AustrianAlpineOpen https://t.co/Hd3Qqf5Ms0 pic.twitter.com/GfTOHkzsTk
— DP World Tour (@DPWorldTour) May 31, 2025
Dermed kom storrunden i 62 slag på et uventet tidspunkt for den erfarne dansker, som virkelig fandt formen fredag og lørdag ved den østrigske DP World Tour-turnering.
– Jeg har ingen forventninger til mit eget spil. Jeg er glad for, at jeg tog fri i sidste uge, for jeg kunne ikke se mig selv spille godt. I den her uge er det en overraskelse for mig, og jeg håber, at jeg kan arbejde videre med det, siger han til touren.
Jeff Winther slår ud i næstsidste bold søndag, hvor han får selskab af engelske Callum Tarren. Foran sig har han en tysk duo, Marcel Schneider og Nicolai von Dellingshausen, der er henholdsvis to og ét slag foran danskeren.
Lucas Bjerregaard indtager en delt 19. plads, mens Jacob Skov Olesen ligger på en delt 37. plads.